Viktor Hjelm på P17-landslagssamling i Lidköping

_MG_1555

IFK Rättvik Bandy ringde upp nummer 10 i A-laget,  Viktor Hjelm och pratade lite om hans landslagssamling med P-17 landslaget.

Tjena Viktor, allt bra med dig?

– Jo men det är bara fint, jag sitter i skolan just nu och väntar på lektion.

Härligt! Berätta lite om samlingen som du nyss var iväg på.

– Ja under 3 dagar var vi i Lidköping på P-17 samling, vi var 28 st spelare som sedan ska bantas ned till 16 st och det är dem 16 som ska iväg till Ryssland och spela VM i slutet av Januari. Jag känner många av spelarna sedan tidigare så det var kul att få träffa dem igen.

Vilka är det som leder detta landslag?

– Det är Magnus” Kuben” Olsson från Edsbyn och Martin Arvidsson från Lidköping.

Hur såg schemat ut för dagarna då?

– Vi hade 2 st träningar och 2 st internmatcher som vi spelade och sedan hade vi ganska mycket teori där vi gick igenom allt från hur vi ska spela till information om det kommande VM mästerskapet men också teambuilding för att få ihop gruppen.

Hur kändes det för egen del då?

– Jo med det gick väl helt ok, det kunde ha gått bättre men jag är ändå nöjd med lägret som helhet. Konkurrensen har blivit högre sen de första landslaget och det är många spelare som utvecklats så det är bara att hålla tummarna nu framöver och se om man kommer med i VM –truppen.

Vi håller tummarna! Tack för intervjun Viktor och lycka till ikväll mot Spånga Djurgården.

– Tack själv, ikväll kör vi för tredje raka!

Leave a comment