Sitter nu i bussen på väg mot Gustavsberg. Äntligen en stor och bekväm buss att åka i. Den här matchen skulle igentligen ha spelats i premiäromgången men det fanns igen is då på Ekvallen.
Vi har slickat såren efter förlusten mot Haparanda och går nu vidare. Som vi ser det så är det inte så mycket som behövs för att vinna mot dom, vi skapar väldigt mycket, får många hörnor men har alldeles för dåliga avslut. Det är en detalj vi slipat på efter den matchen. En annan viktig detalj är noggrannheten på vad vi gör på plan.
Nu till dagens match på Ekvallen. Vi ställer upp med helt ordinarie lag. Vi byter bara våra två Martin. Höök vilar och Widén går in istället. Viktor går fortfarande i gips pga. slaget han fick i Örebro.
Varje gång vi har mött Gurraberg borta har vi haft väldiga problem med dom.( inte bara vi förresten). Så i dag tänkte vi att möta upp dom på ett lite annorlunda vis.(hur säger jag inte).
Vi ser fram mot matchen ikväll för det är en stor revanchlust kan jag säga.
Anders “Sliparn” Lundin.